Tutkimus
Uusimmat
Uutiset –
Tunnustukset Terveysalan vaikuttajat: Lauri Pelkoselle tunnustus lääkealan uudistajana
Lääkäriseura Duodecim päätti terveysalan vaikuttajien valinnoista nyt ensimmäistä kertaa.
Uutiset –
Apteekkitalous Farmasialiitto huolissaan apteekkitalouden uudistuksen vaikutuksista
Farmasialiiton mielestä lakiesitys sisältää riskejä apteekkiverkoston heikkenemisestä ja vähentää asiakkaiden mahdollisuuksia saada laadukasta farmaseuttista neuvontaa.
Uutiset –
Rokotukset Norja: Apteekeissa otettu ennätysmäärä influenssarokotuksia
Aikaisin alkanut influenssakausi ja aggressiivisesti leviävä virus ovat saaneet norjalaiset hakeutumaan rokotuksiin. Apteekki on monelle lähin rokotuspiste. Suomessa rokotuksia tarjoaa tällä hetkellä 131 apteekkia.
Uutiset –
Apteekkitalous Oppositioryhmät: Täysistunto ei voi käsitellä apteekkilakia
SDP:n, Keskustan, Vasemmistoliiton, Vihreiden ja Liike Nytin eduskuntaryhmät vaativat, että hallituksen esitys apteekkitalouden uudistuksesta lähetetään välittömästi uudelleen perustuslakivaliokunnan arvioitavaksi. Oppositioryhmien mukaan esityksen perustuslainmukaisuus on epäselvä.
Uutiset –
Apteekkitalous Apteekkariliitto: Apteekkiuudistus vietävä uudelleen perustuslakivaliokuntaan
Liiton mukaan sosiaali- ja terveysvaliokunnan tekemät korjaukset apteekkitalousuudistukseen eivät poista esityksen perustuslaillisia ongelmia. Liitto vaatii, että korjattu hallituksen esitys viedään uudelleen perustuslakivaliokunnan arvioitavaksi ennen eduskunnan täysistuntokäsittelyä.