Farmania aloittaa rokotukset apteekeissa
Apteekkityö - 02.05.2025 at 08:53
Apteekkialan johtava henkilöstöpalveluyritys aikoo tuoda rokotustoiminnan kymmeniin apteekkeihin tämän vuoden loppuun mennessä.

Lue tiivistelmä
- Apteekkariliiton tytäryhtiö Farmania aloittaa rokotuspalvelujen tuottajana toukokuussa.
- Toimintaa hiotaan aluksi pilottiapteekeissa.
- Tavoitteena on, että Farmanian kautta rokotukseen pääsee kymmenissä apteekeissa tämän vuoden loppuun mennessä.
Apteekkariliiton tytäryhtiö Farmania laajentaa liiketoimintaansa henkilöstöpalvelusta terveyspalvelujen tuottamiseen.
Toimitusjohtaja Miina Pulkkisen mukaan yhtiössä on tehty alkuvuosi kovasti töitä rokotustoiminnan aloittamiseksi. Kiinnostuneita apteekkeja on tavoitettu kymmenittäin ja niiden joukosta valitut ensimmäiset pilottiapteekit ovat jo valmiina pistämään rokotteita.
– Yhtään asiakasta ei ole vielä rokotettu, koska odotamme Valviralta lupaa toiminnan käynnistämiseen. Luvan pitäisi tulla lähiviikkoina, toukokuun puolivälin paikkeilla, Pulkkinen arvioi.
Pilottitestauksessa toimintamalleja kokeillaan ja hiotaan paremmiksi. Mukana on apteekkeja pääkaupunkiseudulta, kasvukeskuksista ja maaseudun pikkupaikkakunnilta. Lyhyen pilottivaiheen jälkeen Farmania ottaa laajemman joukon apteekkeja mukaan rokotustoimintaan.
– On erittäin innostavaa olla kehittämässä toimialaa. Ei pelkästään Farmanian uuden liiketoiminnan näkökulmasta, vaan yhteiskunnallisesti, kun koko apteekkiala on murroksessa, Pulkkinen sanoo.
Yhteistyöhön hyvinvointialueiden kanssa
Apteekkirokotusten avulla voidaan keventää muun terveydenhuollon taakkaa, ja mahdollisesti myös parantaa etenkin kausirokotusten rokotuskattavuutta.
Lue myös
Apteekkirokotukset Tutkimus: Apteekin rokotuspalvelu madaltaa kynnystä rokotuksen ottamiseen

Pulkkinen uskoo, että monella apteekilla olisi hyvät valmiudet aloittaa rokotusyhteistyö hyvinvointialueiden kanssa.
– Maaseudulla apteekki saattaa olla ainoa terveyspalvelu, joka jää alueelle, kun julkiset terveyspalvelut supistuvat. Jos apteekki haluaa lähteä tekemään yhteistyötä hyvinvointialueen kanssa, olemme aika hyvä kumppani, hän sanoo.

Suomessa jo lähes sata rokottavaa apteekkia
Farmanialla on rokotusten järjestämiseen erilaisia toimintamalleja, joita räätälöidään apteekin tarpeiden mukaan. Yleisimmässä mallissa yhtiö on rokotuspalvelun virallinen tuottaja, ja rokottaja voi olla joko sen vuokratyöntekijä tai apteekin omaa henkilöstöä.
Apteekki voi myös olla itse rokotuspalvelun tuottaja, jolloin Farmania toimii kumppanina ja etsii palvelua varten rokotustaitoisia vuokratyöntekijöitä tai vastuulääkärin.
– Farmanian tavoitteena on, että 30 apteekkia aloittaisi rokotustoiminnan meidän kautta tämän vuoden loppuun mennessä, Pulkkinen sanoo.
Farmasian ammattilaiset saivat rokotusoikeuden vuosi sitten, toukokuussa 2024. Rokotuspalveluja tarjoaa Suomessa jo lähes sata apteekkia.
Lue myös
Apteekkirokotukset Apteekkariliitto: Rokotuksen voi saada kesään mennessä jopa sadasta lähiapteekista

Apteekit järjestävät rokotuspalveluja eri tavoilla:
- Noin kolmessakymmenessä apteekissa on oma Terveyspiste, joissa rokotuksia pistävät sairaanhoitajat tai terveydenhoitajat.
- Apteekki voi ottaa rokotusyhteistyökumppaniksi myös terveyspalveluyrityksen, jonka sairaanhoitajat kiertävät useissa apteekeissa esimerkiksi tiettyinä rokotuspäivinä. Terveyspalveluyritys voi myös järjestää luvat ja vastuulääkärin, mutta rokotukset hoitaa apteekin oma henkilökunta.
- Farmaseutit ja proviisorit tulivat rokotusoikeuden piiriin 1.5.2024. Lisäkoulutuksen käytyään he voivat antaa rokotuksia sellaisissa apteekeissa, joilla on rokotuslupa joko Terveyspisteen tai yhteystyökumppanin kautta. Farmaseutit ja proviisorit voivat myös toimia yrittäjinä ja hankkia itselleen terveydenhuollon toimintaluvat.