Apteekkariliiton varapuheenjohtajiksi Anu Töyräs ja Timo Auvinen
Ihmiset - 28.11.2025 at 02:47
Liiton entinen puheenjohtaja Risto Kanerva palkittiin työstään liiton kultaisella ansiomerkillä.
Apteekkariliiton syyskokouksessa valittiin liitolle ensimmäinen ja toinen varapuheenjohtaja. Ensimmäiseksi varapuheenjohtajaksi valittiin apteekkari Anu Töyräs Outokummun apteekista. Toiseksi varapuheenjohtajaksi valittiin apteekkari Timo Auvinen Vihdin 1. apteekista.
Töyräs on aiemmin toiminut liiton 2. varapuheenjohtajana. Kaikkiaan hän on toiminut liiton hallituksessa 4 vuotta. Myös Auvinen on toiminut aiemmin liiton hallituksessa.
Liiton puheenjohtajana jatkaa apteekkari Risto Holma.
Apteekkariliiton hallituksen jäseniä ovat ensi vuonna alueellisia apteekkariyhdistyksiä edustavat Juho Pietilä (Helsinki), Artturi Kolonen (Kymi), Vesa Kujala (Etelä-Suomi), Susanna Kohtanen (Pohjanmaa), Helena Jalonen (Häme), Ahri Hirvonen (Karjala), Anu Rasi-Leskinen (Savo), Ulla Tuomi (Keski-Suomi) ja Lenita Jokinen (Turku) ja Jyri Saastamoinen (Pohjola).
Lisäksi syyskokous valitsi hallituksen jäseneksi Charlotta Sandlerin. Viime vuonna valituista hallituksen jäsenistä Harri Ovaskainen ja Sirpa Peura jatkavat.
Työtä maailman parhaan apteekkijärjestelmän vuoksi
Syyskokouksessa myönnettiin myös Apteekkariliiton kultainen ansiomerkki liiton entiselle puheenjohtajalle Risto Kanervalle ansiokkaasta työstä liiton ja farmasian hyväksi.
Kanerva toimi liiton puheenjohtaja kuusi vuotta. Parhaillaan hän työskentelee paitsi apteekkarina Tapiolan apteekissa Espoossa, myös lääkehuollon ja ja huoltovarmuuden työelämäprofessorina Helsingin yliopistossa.

Kiitospuheessaan Kanerva totesi, että Suomessa on ehkä maailman paras apteekkijärjestelmä, ja liiton ja sen jäsenten tehtävä on puolustaa sitä. Vaikka kollegoilta saatu tunnustus lämmitti mieltä, Kanerva korosti, että paras palkinto työstä ei ole ansiomerkki, vaan se on jotain muuta.
– Palkintona on tietoisuus siitä, että on tehnyt osansa maailman parhaan apteekkijärjestelmän eteen.