Hyppää sisältöön

Lue tiivistelmä

  • Juankosken apteekin apteekkari Outi Pirinen viettää tänään kuudetta Yrittäjän päivä apteekkarina. Parasta työssä ovat Pirisen mukaan antoisa työ, yrittäjän vapaus ja mahdollisuus tehdä työstä ja apteekista oman näköisiä.
  • Apteekkiyrittäjyyteen liittyy monenlaisia erityispiirteitä. Apteekkiyrittäjä muun muassa pitää yllä palvelua, jossa korkeakoulutetut terveydenhuollon ammattilaiset auttavat ja neuvovat ilman ajanvarausta ja usein myös ilman erillistä maksua.
  • Apteekit ovat aina toiminimiyrityksiä. Se tarkoittaa sitä, että apteekkiyrittäjä eli apteekkari vastaa apteekista aina henkilökohtaisella omaisuudellaan.
  • Tärkein apteekkiyrittäjyyttä ohjaava tekijä on etiikka. Apteekissa myös ei-myydään, eli asiakkaalle ei välttämättä myydä hänen toivomaansa tuotetta, jos ei hänelle sovi.

Tänään perjantaina 5.9. vietetään valtakunnallista Yrittäjän päivää. Juankosken apteekin apteekkari Outi Piriselle kyseessä on kuudes Yrittäjän päivä apteekkarina. Itse asiassa juuri edellisellä viikolla apteekilla kahviteltiin Pirisen ja apteekin 5-vuotisen yhteistaipaleen kunniaksi.

– Kuluneet 5 vuotta ovat olleet antoisia ja avartavia. Olen edelleen iloinen, että saan olla yrittäjä, Pirinen sanoo.

Näin siitäkin huolimatta, että Pirisen yrittäjäura alkoi syksyllä 2020 keskellä pahinta koronapandemiaa. Sitä ovat tunnetusti seuranneet erilaiset isot ja pienet globaalit ja kansalliset järistykset Venäjän hyökkäyssodasta maailmanpolitiikan turbulenssiin ja kotimaisittain hallituksen säästötalkoisiin.

Niin sanottuja normaaleja aikoja ei siis juuri ole Pirisen yrittäjyyden varrelle osunut, mutta silti yrittäjyys edelleen maistuu.

– Parasta tässä ovat antoisa ja mukava työ, yrittäjän vapaus ja mahdollisuus tehdä työstä ja apteekista oman näköisiä.

Tämän kuvan alt-attribuutti on tyhjä; Tiedoston nimi on apteekkari-outi-pirinen-12-800x533.jpeg
Outi Pirinen työskentelee säännöllisesti myös reseptitiskissä. Tällä kertaa asiakkaana oli juankoskelainen Matti Fröberg.

Supistuvat terveyspalvelut näkyvät apteekissa

Pirinen on myös aktiivinen yrittäjäverkostoissa ja hoitaa parhaillaan Juankosken Yrittäjien puheenjohtajuutta.

Savon sydämessä sijaitseva vajaan 5 000 asukkaan Juankoski liitettiin Kuopioon vuonna 2017. Liitoksesta huolimatta Juankoskella on edelleen oma terveysasema ja siellä ainakin apteekin näkökulmasta ollut hyvä lääkäritilanne.

Sen sijaan naapurialueilta ja -kunnista terveyspalveluita on supistettu, ja se näkyy apteekissa. Moni tulee asioimaan pidemmän matkan takaa, kun oma lääkäriasema on kiinni. Samalla hoidetaan apteekkiasiat.

Terveyspalveluiden saatavuus puhuttaa.

– Se on meillä apteekissa toistuva puheenaihe. Osa kokee, ettei lääkäriin pääse. Osa taas kokee, että pääsee, ja kehuu palvelua, mutta tulevaisuus arveluttaa.

Apteekkiyrittäjä pitää yllä palvelua, jossa korkeakoulutetut terveydenhuollon ammattilaiset auttavat ja neuvovat ilman ajanvarausta ja usein myös ilman erillistä maksua.

Outi Pirinen

Yhteistä kaikille on, että apteekin merkitys terveyspalveluiden tarjoajana korostuu. Pirinen huomauttaakin, että apteekkiyrittäjyyteen liittyy yksi erityinen piirre sekä suhteessa muihin terveyspalveluihin että muihin yrittäjyyden muotoihin.

– Apteekkiyrittäjä pitää yllä palvelua, jossa korkeakoulutetut terveydenhuollon ammattilaiset auttavat ja neuvovat ilman ajanvarausta ja usein myös ilman erillistä maksua. Apteekki on paikka, jonne voi aina tulla kysymään neuvoja erilaisiin terveyspulmiin.

Minna Timonen sai Outi Piriseltä apua oikeanlaisen itsehoitotuotteen valintaan.

Lisää yhteistyötä

Pienillä paikkakunnilla ja pienissä alueyhteisöissä apteekilla on rooli myös alueen elinvoiman ylläpitäjänä. Pirisen mukaan Juankoskellakin eri alojen yritykset ja yhdistykset elävät toisistaan ja varmistavat yhdessä palveluketjut ja siten myös elinvoimaisuuden.

– Maaseudun yrittäjät tarvitsevat terveyspalveluita, jotta voivat pyörittää omaa toimintaansa. Esimerkiksi alueen iso toimija Valmet, isot maatilat sekä monet kuljetusyritykset, jotka toimivat täällä ja kuljettavat täältä tuotteita ympäri Suomea, voivat luottaa siihen, että apteekki on kodin ja yrityksen lähellä.

Juankosken apteekissa ollaan valmiina tukemaan myös muita paikallisia sosiaali- ja terveyspalveluita, mikäli tarve tulee.

– Meillä ollaan esimerkiksi valmiina auttamaan rokotuksissa.

Pienellä paikkakunnalla yritykset palvelevat ja tukevat myös toisiaan. Kahvilayrittäjä Ulla Viik tarjoili Outi Piriselle kahvit.

Lisäksi apteekki tuottaa lääkkeiden annosjakelupalvelua niin alueen yksityisille kuin julkiselle kotihoidolle sekä monelle asumispalveluyksikölle. Se vapauttaa hoivakotien oman henkilökunnan aikaa varsinaiseen hoivatyöhön. Enemmänkin yhteistyötä voitaisiin Pirisen mukaan tehdä.

Viime vuonna Pohjois-Savon hyvinvointialueella käynnistyi sydänpotilaiden hoitopolun kehittämiseen tähtäävä hanke, jonka tavoitteena on varmistaa, että akuutin sydäntapahtuman vuoksi sairaalaan joutuneen potilaan hoito jatkuu turvallisesti myös kotiutumisen jälkeen. Apteekkien roolina on seurata hoidon onnistumista ja sitouttaa potilaat käyttämään lääkärin määräämiä lääkkeitä.

Lisäksi Pirinen on mukana hyvinvointialueen, yliopiston ja apteekkien yhteisessä hankkeessa lääkehoidon ongelmien ja niistä aiheutuvien kustannusten vähentämiseksi.

Pirinen uskoo ja toivoo, että hankkeet poikivat pysyvämpää yhteistyötä apteekkien ja muun terveydenhuollon välille.

Apteekissa työskentelee apteekkarin lisäksi proviisoreja, farmaseutteja ja lääketeknikkoja. Lääketeknikko Katja Toivasen työnkuvaan kuuluvat erilaiset apteekin tukitoimet, kuten tavarantilaukset.

Miten apteekin palvelut rahoitetaan?

Vaikka apteekki ja apteekkiyrittäjät auttavat ja neuvovat monessa asiassa maksutta, ennen pitkää tarvitaan linjauksia siitä kuka ja miten apteekkien uusia palveluja rahoittaa.

Reseptilääkkeiden myynti on monelle apteekille jo lähes kannattamatonta ja parhaillaan sosiaali- ja terveysministeriössä (STM) viilataan esitysluonnosta, jossa ehdotetaan apteekeille kateleikkauksia ja verouudistusta. Jälkimmäinen sisältää muun muassa ehdotukset veroasteikon karsimisesta ja sivuapteekkivähennyksen poistamisesta kokonaan.

Outi Pirinen vastaa Juankosken apteekin lisäksi Säyneisten sivuapteekista.

Piristä hirvittää etenkin ehdotus sivuapteekkivähennyksen poistamisesta.

– Itselläni on sivuapteekki Säyneisissä. Jo vuonna 2023 apteekkitalouteen tehtyjen leikkausten jälkeen sivuapteekin aukioloja supistettiin viidestä kolmeen päivään viikossa. Jos vielä tulee lisäleikkauksia, on pakko ryhtyä miettimään henkilöstön määrää, aukioloaikoja ja mahdollisuutta tuottaa palveluita.

Yrittäjän näkökulmasta myös ministeriön ehdotus apteekkiveroluokkien vähentämisestä nykyisestä 10:stä kuuteen on epäreilu ja ennakoimaton. Apteekkariliitto on omissa kannanotoissaan huomauttanut, että yrittäjät eivät ole voineet varautua veromuutoksiin hakiessaan apteekkilupaa ja harkitessaan investointejaan.

Apteekkiyrittäjänä aloittaminen on iso päätös

Toisin kuin monet muut yritykset, apteekit ovat aina toiminimiyrityksiä. Se tarkoittaa sitä, että apteekkiyrittäjä eli apteekkari vastaa apteekista henkilökohtaisella omaisuudellaan.

Apteekkiyrittäjänä aloittaminen onkin aina iso henkilökohtainen taloudellinen satsaus. Monella on lainan vakuutena oma koti.

Talouden kiristymisellä voikin olla moninaisia vaikutuksia alan tulevaisuuteen. Esimerkiksi kiinnostus apteekkiyrittäjyyttä kohtaan on kysymysmerkki. Apteekkilupia haetaan jo nyt aiempaa vähemmän, ja syynä ovat nimenomaan apteekkitalouteen viime vuosina kohdistuneet leikkaukset, joiden vuoksi tulevaisuus apteekkiyrittäjänä näyttäytyy aiempaa epävarmempana ja arvaamattomampana.

Meillä apteekissa myös ei-myydään. Eli jos katsotaan, että asiakkaan toivoma itsehoitolääke tai -valmiste ei ole tarpeen, tai siitä on hänelle enemmän haittaa kuin hyötyä, sitä ei myydä

Outi Pirinen

Pirisen mukaan vaikutukset voivat kutenkin ulottua jo uran aiempiin vaiheisiin. Hän on tarjonnut apteekeissa muun muassa harjoittelua farmasian opiskelijoille. Jos talous kiristyy, voi olla, että tähän ei enää riitä resursseja.

– Kovasti haluaisin antaa farmasiaa opiskeleville nuorille mahdollisuuden suorittaa opintoihin kuuluva harjoittelu meillä. Taloutta ja ohjausresursseja täytyy kuitenkin miettiä. Minulla on edelleen myös lainaa apteekin ostosta.

Outi Pirinen tarkistaa apteekin lääkevaraston. Apteekkiyrittäjä on vastuussa alueensa lääkehuollon toimivuudesta.

Turbulenteista ajoista huolimatta Pirinen valitsisi apteekkiyrittäjyyden uudelleen. Ainakin toistaiseksi. Siinä kun on vielä yksi tärkeä erityispiirre ja se on etiikka. Se tulee prioriteeteissa aina ensin.

– Meillä apteekissa myös ei-myydään. Eli jos katsotaan, että asiakkaan toivoma itsehoitolääke tai -valmiste ei ole tarpeen, tai siitä on hänelle enemmän haittaa kuin hyötyä, sitä ei myydä tai sen sijaan suositellaan toista tuotetta tai ohjataan muun terveydenhuollon piiriin.

Apteekkiyrittäjyys

  • Apteekkariksi ryhtyminen edellyttää proviisorin tutkintoa. Apteekkiluvan myöntää Fimea.
  • Apteekit ovat toiminimiyrityksiä, joten apteekkari vastaa apteekista koko omaisuudellaan. Näin ollen apteekkiyrittäjänä aloittaminen on aina iso henkilökohtainen taloudellinen satsaus.
  • Apteekkiyrittäjä on henkilökohtaisesti vastuussa alueensa lääkehuollosta ja -turvallisuudesta.
  • Moni apteekkari ylläpitää pääapteekin lisäksi myös sivuapteekkia.

Mitä mieltä olit artikkelista?

Agreed 40 times
Said to be thoughtful 4 times
Has raised questions 1 times
Disagreed 0 times