Hyppää sisältöön

LL Pertti Happonen aloittaa Fimean lääkehoitojen arviointiprosessien johtajana kesäkuun alusta.

Happonen siirtyy tehtävään lääketeollisuudesta, jossa hän on tehnyt yli parikymmenvuotisen uran.

Fimea valmistelee vielä strategiaansa, mutta näin alustavasti Happonen haluaisi yksikkönsä tuottavan ja välittävän potilaille yhä paremmin tietoa siitä, millaisia vaikutuksia lääkkeellä on ja mitä siltä voi odottaa; siis tietoa rationaalisen hoitoonsitoutumisen tueksi.

Happonen sanoo suoraan, että vaikka lääkäri määrääkin lääkityksen, potilas lopulta päättää, miten hän määräystä noudattaa, ja tätä valtaa potilaat myös käyttävät, usein valitettavin seurauksin.

Onneksi on myös vastavoimia: farmasian ammattilaisten apteekissa antama lääkitystä koskeva neuvo on tutkitusti tehokasta ja neuvonta parantaa selvästi lääkkeiden oikeaa käyttöä (Apteekkarilehti 3 ja 4/2010). Ennaltaehkäisykin osataan – tunnustuksen arvoisesti – kuten tällä viikolla Sydänliiton Apteekkariliitolle myöntämä palkinto sydänterveyden edistämisestä osoittaa.

Ennaltaehkäisyn ja yksilön oma valta terveytensä suhteen myös sen kuin kasvavat, osoittaa tällä viikolla julkaistu PricewaterhouseCoopersin tutkimus.

Onneksi on apteekit, joissa taidetaan molemmat haasteet – kannustus terveisiin elämäntapoihin sekä perustelut sairauden lääkkeelliseen hoitoon. Hienoa, jos tähän saadaan Fimealta vielä uutta voimaa. Ei pelottaisi niin tuo yksilön harteille jäävä terveys – harva meistä kuin hallitsee sen tietomäärän mitä farmasian ja lääketieteen ammattilaiset meidän parhaaksi jatkuvasti hyödyntävät.

Inkeri Koskela

Kirjoittaja on Apteekkarilehden toimitussihteeri.

Mitä mieltä olit artikkelista?

Agreed 0 times
Said to be thoughtful 0 times
Has raised questions 0 times
Disagreed 0 times