Viikon vuodelepo syö lihaksia ja heikentää insuliinitasapainoa
diabetes 09.08.2016 08:47 UUTISPALVELU DUODECIM INGIMAGE
Vuodelepo on tarpeen monille potilaille, mutta lepuuttamista ei kannata jatkaa tarpeettoman pitkään.
Tuoreen tutkimuksen mukaan vuodepotilaiden lihakset alkavat surkastua jo viikossa. Samalla myös insuliiniherkkyys vähenee, tutkimus osoittaa.
Tulokset perustuvat kokeeseen, jossa kymmenen tervettä parikymppistä miestä laitettiin vuodelepoon viikoksi. Heidän lihaksensa ja lihasmassansa mitattiin ja tutkittiin ennen lepoa ja sen jälkeen. Lisäksi mitattiin insuliiniherkkyyttä ja maksimaalista hapenottokykyä.
Viikon vuodelevon aikana koehenkilöt menettivät puolitoista kiloa lihaksia ja heidän insuliiniherkkyytensä huononi noin 30 prosenttia, tulokset osoittivat.
Samansuuntaisia havaintoja on saatu aiemminkin, ja yhdessä niiden kanssa tulokset viittaavat vahvasti vuodelevon ja fyysisen toimettomuuden johtavan lihasten surkastumiseen ja insuliiniherkkyyden vähenemiseen jo suhteellisen lyhyessä ajassa.
Tutkimus julkaistiin yhdysvaltalaisessa Diabetes-tiedelehdessä.
Aiheesta myös
Arkisto
Nopea testi kertoo riskin sairastua tyypin 2 diabetekseen
|
Kohonnut verenpaine ja diabetes kulkevat usein käsi kädessä
|
Laihduttaminen parantaa diabeteksen – onnistuu myös perusterveydenhuollossa
|
Kylmä rasittaa diabeetikon terveyttä
|
Lapsuuden lihavuus nelinkertaistaa diabetesriskin
|
Ylipaino ja raskausdiabetes yhteydessä myöhemmin ilmaantuviin aineenvaihduntahäiriöihin
|
Tehostettu hoito voi pysäyttää aikuistyypin diabeteksen
|
Diabetesta sairastavat alttiita myös monille syöville
|
Psoriaasia sairastavilla usein myös diabetes ja ylipainoa
|
Kuukauden luetuimmat
Vantaa saa uudet apteekkinsa
2019-11-21 16:58:00 OLLI-PEKKA TIAINEN
Apteekkariliitto palkitsi ansioituneita
2019-11-22 10:40:00 ERJA ELO
Apteekit valitsevat paikkansa yhä vapaammin
2019-12-05 15:23:00 OLLI-PEKKA TIAINEN