Suomessa kutakin 100 000 kansalaista palvelee 105 farmasian alan ammattilaista, selviää OECD-järjestön tuoreesta raportista.
09.12.2009 08:47
OECD-maissa on keskimäärin 76 farmasian alan ammattilaista 100 000 ihmistä kohti, mutta Suomessa heitä on 105.
Suurimassa osassa OECD-maita 60–100 farmasian alan ammattilaista palvelevat 100 000 asukasta, ilmenee järjestön tuoreesta raportista.
Eniten farmaseuttista työvoimaa väestömäärää kohden on Japanissa, Ranskassa ja Belgiassa. Japanissa heitä on jopa 136, ja Ranskassa ja Belgiassa 118 ja 116.
Suomi on tuoreen raportin listauksessa kärkipäässä, sijalla kuusi. Edelle kirivät vielä Islanti ja Espanja, joissa farmasisteja on 114 ja 108 jokaista 100 000 kansalaista kohden.
Farmasistien määrä kulkee kutakuinkin rinnakkain avoapteekkien määrän kanssa.
Vähiten farmasian alan ammattilaisia löytyy Alankomaista ja Tanskasta, joissa heitä on vain 18 ja 21 kutakin 100 000 kansalaista kohti. (IK)
Tutustu raporttiin >

Yhden totuuden julistaminen tekee lehdestä helposti jätepaperia jo ennen sen avaamista, kirjoittaa Erkki Kostiainen ![]()
Apteekeilla on riittävästi yhteenkuuluvuuden tunnetta toimivan verkkoyhteisön muodostamiseen, kirjoittaa Ilkka Salmela ![]()
On hyvä, että jo opiskelijana oppii työn ja toimeentulon välisen yhteyden, kirjoittaa Ilkka Oksala. ![]()

Kuka on tämä jäykkätukkainen nuorimies?
Vastaa 15.2. mennessä. Oikein vastanneiden kesken arvomme Delicard-lahjakortin.