Kausi-influenssarokote sisältää moninkertaisen määrän kananmunan valkuaisainetta pandemiarokotteeseen verrattuna.
24.11.2009 15:03
THL:n uusien ohjeiden mukaan myös kananmunalle allergiset voidaan rokottaa Pandemrix-rokotteella. Se ei aiheuta allergisille sen enempää haittavaikutuksia kuin muullekaan väestölle.
Sikainfluenssarokote sisältää vain häviävän pienen määrän kananmunasta peräisin olevaa valkuaisainetta, ovalbumiinia. Kausi-influenssarokotteissa ovalbumiinia on moninkertainen määrä,
Anafylaktiset reaktiot ovat hyvin harvinaisia, mutta vaikeasti kananmunalle allergiset pitäisi varmuuden vuoksi rokottaa terveyskeskuksessa tai erikoissairaanhoidon poliklinikalla lääkärin valvonnassa.
- Suomessa on rokotettu Pandemrixillä jo kymmeniä erittäin vaikeasti kananmunalle allergisia lapsia, mutta anafylaktisia reaktioita on alle 5 koko maassa. Määrä on erittäin alhainen, sanoo Iho- ja allergiasairaalan vastaava ylilääkäri Mika Mäkelä.
Hän arvioi erittäin vaikeasti kananmunalle allergisia lapsia olevan Suomessa vain joitakin kymmeniä. Heistä suurin osa on jo saanut rokotteensa. (EE)

Yhden totuuden julistaminen tekee lehdestä helposti jätepaperia jo ennen sen avaamista, kirjoittaa Erkki Kostiainen ![]()
Apteekeilla on riittävästi yhteenkuuluvuuden tunnetta toimivan verkkoyhteisön muodostamiseen, kirjoittaa Ilkka Salmela ![]()
On hyvä, että jo opiskelijana oppii työn ja toimeentulon välisen yhteyden, kirjoittaa Ilkka Oksala. ![]()

Kuka on tämä jäykkätukkainen nuorimies?
Vastaa 15.2. mennessä. Oikein vastanneiden kesken arvomme Delicard-lahjakortin.