Jopa joka kymmenes 20-69-vuotias suomalainen sairastaa keuhkoahtaumatautia. Suurin osa tapauksista johtuu tupakasta.
22.01.2010 08:15
Keuhkoahtaumatauti voi heikentää sydämen toimintaa, vaikka tauti olisi hyvin lievä tai lähes oireeton, New England Journal of Medicine -lehdessä julkaistut tulokset osoittavat.
Vakavan keuhkoahtauman on pitkään tiedetty haittaavan sydämen toimintaa. Yhdysvaltalaisten tulokset kuitenkin viittaavat siihen, että sydänvaikutukset kehittyvät paljon aikaisemmin kuin tähän asti on luultu.
Osana tutkimusta yli 2 800 terveen kuusikymppisen keuhkot ja sydän tutkittiin magneetti- ja tietokonekerroskuvauksella, minkä lisäksi keuhkojen toimintaa kartoitettiin spirometria-hengityskokeilla.
Kun mittaustuloksia verrattiin toisiinsa, tutkijat havaitsivat keuhkojen toiminnan heikentymisen liittyvän sydänmuutoksiin, jotka mm. vaikeuttavat veren pumppaamista. Yhteys oli sitä vahvempi mitä huonommin henkilön keuhkot toimivat, etenkin jos hän tupakoi, mutta yhteys havaittiin myös hyvin lievissä tapauksissa ja savuttomilla.
Tulokset viittaavat mielenkiintoiseen mahdollisuuteen parantaa sydämen toimintaa keuhkoja hoitamalla. Tämän todistamiseen tarvitaan kuitenkin monia lisätutkimuksia.
Sadasta 20-69-vuotiaasta suomalaisesta 5-10 sairastaa keuhkoahtaumatautia, mutta diagnosoimattomia tapauksia on paljon enemmän. Maailmanlaajuisesti se on neljänneksi yleisin kuolinsyy. Suurin osa tapauksista johtuu tupakasta. (UP Duodecim)

Yhden totuuden julistaminen tekee lehdestä helposti jätepaperia jo ennen sen avaamista, kirjoittaa Erkki Kostiainen ![]()
Apteekeilla on riittävästi yhteenkuuluvuuden tunnetta toimivan verkkoyhteisön muodostamiseen, kirjoittaa Ilkka Salmela ![]()
On hyvä, että jo opiskelijana oppii työn ja toimeentulon välisen yhteyden, kirjoittaa Ilkka Oksala. ![]()

Kuka on tämä jäykkätukkainen nuorimies?
Vastaa 15.2. mennessä. Oikein vastanneiden kesken arvomme Delicard-lahjakortin.